
Z iniciatívy Odborového zväzu pôšt a logistiky sa uskutočnilo stretnutie prezidenta Konfederácie odborových zväzov SR Mariána Magdošku, generálneho riaditeľa Slovenskej pošty Petra Helexu a predsedníčky Odborového zväzu pôšt a logistiky Žofie Lehotskej.
Cieľom stretnutia bolo rokovanie o zložitej situácii, v ktorej sa Slovenská pošta nachádza. Ide najmä o oblasť zamestnanosti a mzdových podmienok zamestnancov. Rokovalo sa aj o vysvetlení dôvodov navrhovanej úpravy poštových taríf vnútroštátneho styku zo strany Odborového zväzu pôšt a logistiky a Slovenskej pošty, a.s. Cieľom má byť čiastočné zníženie nepriaznivej situácie v hospodárení Slovenskej pošty a tým eliminácia tlaku vedenia Slovenskej pošty na znižovanie zamestnanosti.
Na hospodárenie Slovenskej pošty má veľký vplyv neustále pokračujúci trend poklesu objemov listových zásielok, čo znamená aj prehlbovanie straty z výnosov univerzálnej služby.
Pokles výnosov z tejto služby má na svedomí aj elektronizácia štátnej správy. Medziročný pokles úradných a doporučených zásielok univerzálnej služby a služieb poštového platobného styku znamenal za rok 2018 výpadok na výnosoch takmer 8 miliónov eur. To pri zachovaní všetkých kvalitatívnych požiadaviek na univerzálnu službu zvyšuje jednotkové náklady na výkon tejto služby.
Ďalší výrazný vplyv na hospodárenie Slovenskej pošty majú tiež zvyšujúce sa prevádzkové náklady. Ide o zvyšujúce sa ceny energií a pohonných hmôt, či nárast osobných nákladov. K nárastu osobných nákladov dochádza v dôsledku legislatívnych zmien ako je zvýšenie minimálnej mzdy a mzdových príplatkov, ale aj zavedenie rekreačných poukazov. Osobné náklady výrazne zvyšuje tlak odborových organizácií na zvýšenie základných miezd zamestnancov a zlepšenia ich pracovných podmienok.
Slovenská pošta, a.s. sa snaží prijímať opatrenia, napríklad v spolupráci s orgánmi verejnej moci. Spustila, tzv. „Centrálne automatizované doručovanie listinných úradných dokumentov (CADLUD)“, no v súčasnosti je miera zapojenia orgánov verejnej moci veľmi nízka.
Veľký výpadok výnosov nedokáže Slovenská pošta nahradiť ani výrazným nárastom zásielok z elektronického obchodu (balíky), ani zavádzaním nových služieb.
„Odborový zväz pôšt a logistiky v nadväznosti na uvedené očakáva, že schválením úpravy cien listových zásielok a poštového platobného styku dôjde k zlepšeniu finančnej situácie na Slovenskej pošte. To umožní stabilizáciu zamestnanosti, zvýšenie základných miezd a zachovanie sociálneho zmieru. Preto opatrenie Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb na úpravu poštových taríf pre vnútroštátny poštový styk plne podporujeme.“ Žofia Lehotská, predsedníčka Odborového zväzu pôšt a logistiky