Prejsť na obsah
Aktuality

Slovenská pošta začína novú éru služieb: V Partizánskom štartuje prvá maláPOŠTA

22. júna 2026

Slovenská pošta dnes otvorila prvú prevádzku konceptu maláPOŠTA na Slovensku. Sídli v Lekárni SAVMED v Partizánskom. Obyvatelia si tu môžu vyzdvihovať balíky a oznámené zásielky, uhrádzať dobierky či podávať vopred zaplatené zásielky. V Partizánskom sa tak začína nová kapitola poskytovania poštových služieb – bližšie k ľuďom, flexibilnejšie a v súlade s tým, ako dnes komunikujú a žijú.

Tradičné poštové služby prechádzajú zásadnou zmenou. Ľudia vo veľkom prešli na digitálnu komunikáciu, posielajú menej listov a návštevnosť kamenných pobočiek výrazne klesá.

„Udržiavať obrovskú sieť pobočiek len zo zotrvačnosti je ekonomická samovražda. Preto ju postupne optimalizujeme – zodpovedne a s ohľadom v prvom rade na klienta. Dôkazom je práve koncept maláPOŠTA, ktorý cielime predovšetkým na obce, kde sme z ekonomických dôvodov nútení ukončiť prevádzku málo navštevovaných pobočiek. Okrem doručovateľov, prostredníctvom ktorých si obyvatelia môžu vybaviť takmer všetky poštové služby priamo doma, a ďalších komfortných alternatív, vďaka ktorým už dnes nie je nevyhnutné navštevovať pobočku, im ponúkame aj možnosť zachovať pevný poštový bod,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Slovenskej pošty Vladislav Kupka.

Do konceptu maláPOŠTA sa môžu zapojiť obce aj lokálne prevádzky, napríklad potraviny či lekárne. Partnerstvo si nevyžaduje žiadne vstupné investície a prináša konkrétne benefity – paušálnu odmenu, odmenu za každú zrealizovanú poštovú operáciu a potenciál osloviť nových zákazníkov.

Hoci je projekt určený predovšetkým pre obce, historicky prvú prevádzku otvára Slovenská pošta na mestskom sídlisku v Partizánskom. Dôvodom je strategické partnerstvo.

„Sme nesmierne vďační, že príležitosti zriadiť a otestovať tento model sa chopil práve predseda ZMOS-u a primátor Partizánskeho Jozef Božik spolu s majiteľom miestnej lekárne. Spoločne v ostrej prevádzke overia využiteľnosť tejto alternatívy ku klasickej kamennej pošte,“ objasňuje pozadie spolupráce Vladislav Kupka.

Rozsah služieb prevádzky maláPOŠTA je navrhnutý tak, aby pokryl to, čo ľudia na poštách vybavujú najčastejšie:

  • Odosielanie a vyzdvihovanie zásielok: Každý si môže nechať do tejto prevádzky doručiť balík, list či zásielku na dobierku s možnosťou úhrady v hotovosti aj kartou. Zároveň tu môže klient podať zásielku, ktorú si vopred online spracoval a zaplatil prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo ePodacieho hárka.
  • Vyzdvihnutie doporučenej pošty: Prevádzka slúži aj na uloženie doporučenej zásielky po neúspešnom pokuse o doručenie na korešpondenčnej adrese. V pilotnej fáze si ju tu budú môcť vyzdvihnúť obyvatelia z ulice Pod Šípkom. Slovenská pošta zároveň pracuje na technickom riešení, ktoré umožní presmerovanie uložených zásielok z iných pôšt v meste práve sem, ak to klientovi bude viac vyhovovať.
  • Pripravované novinky: V najbližšom období maláPOŠTA rozšíri svoje služby aj o finančné operácie, ako sú platby SIPO a poštových poukazov.

Jednou z najväčších výhod konceptu maláPOŠTA je, že kopíruje otváracie hodiny partnerskej prevádzky. Poštové služby tak budú pre občanov dostupné podstatne dlhšie, než býva zvykom pri menších poštách v obciach, kde bolo často náročné trafiť sa do otváracích hodín.

Služby prvej prevádzky maláPOŠTA v Lekárni SAVMED sú verejnosti k dispozícii počas pracovných dní od 7:30 do 16:30 a v sobotu od 8:00 do 12:00.

„Ako primátor a predseda ZMOS-u musím byť pragmatický. Rozumiem dôvodom Slovenskej pošty, prečo postupne optimalizuje pobočkovú sieť. Rovnako dôležité však je, aby sa služby občanom nevzďaľovali, ale naopak, približovali ich každodennému životu. maláPOŠTA tento cieľ napĺňa presne. Som rád, že Partizánske sa stalo miestom, kde sa začína písať nová kapitola moderných poštových služieb na Slovensku. Tento model samosprávy ani partnerov finančne nezaťažuje, práve naopak – prináša im ekonomický benefit. Ľuďom v ich štvrti či obci zachováva a dokonca zvyšuje komfort, pretože poštové služby majú dostupné prakticky počas celého dňa tam, kam aj tak bežne chodia,“ uzatvára Jozef Božik, primátor Partizánskeho a predseda ZMOS-u.

SP_foto_maláPOŠTA
SP_foto_maláPOŠTA (2)
SP_foto_maláPOŠTA (3)